H1N1 (DOMUZ GRİBİ) NEDİR?

01.02.16 Enise Yılmaz Hiper Blog sağlık

Grip hastalığına yol açan "İnfluenza virusu" bir çok alt tipten oluşur. Her bir alt tip, virüsün yüzeyinde bulunan farklı hemaglutinin (H) ve nörominidaz (N) proteinlerine göre tanımlanır. Bunların farklı kombinasyonlarda birleşmesiyle farklı grip virüsleri ortaya çıkar. Bu alt tiplerden biri de İnfluenza A (H1N1) virüsüdür.

H1N1 (Domuz Gribi) Özellikleri Nelerdir?

Pandemik grip virüslerinin en önemli özellikleri mevsimsel gribe göre atak hızının daha yüksek ve bulaşıcılığının daha fazla olmasıdır. Yeni A (H1N1) gribinin önemli bir özelliği özellikle genç erişkinlerde (10-45 yaş arası) daha çok görülmesidir. Bugün için hastalık genel olarak mevsimsel gripte olduğu gibi hafif semptomlarla seyretmekle birlikte, hamilelerde ve altta yatan hastalığı olanlarda daha ciddi klinik tabloya neden olmakta, hatta mevsimsel griptekinden daha ölümcül de olabilmektedir.

H1N1 (Domuz Gribi) Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, insanlarda görülen mevsimsel grip belirtilerine benzerdir. Ateş ve ateşe eşlik eden öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtiler görülür. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Öksürük ve hapşırma sırasında etrafa saçılan damlacıkların bulaştığı ve eller vasıtasıyla bulaştırılan her türlü yüzey (masa, sandalye, kapı kolu, elektrik düğmesi, trabzan, telefon, klavye, vb) bulaşma kaynağıdır.Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Kişilerin hastalık belirtileri devam ettiği sürece potansiyel bulaştırıcı olarak kabul edilmelidir.

Tedavisi Nedir?

Gripli hastaların pek çoğu ilaçsız olarak iyileşmektedir. Hafif şikâyetleri olan hastalar için destek tedavisi ve istirahat yeterlidir. Ancak ciddi hastalık belirtisi olan hastaların hastaneye yatırılarak antiviral ilaç başlanması gereklidir. Ciddi hastalık belirtisi olmasa da risk grubunda bulunan hastalara da ayaktan doktor kontrolünde antiviral ilaç başlanabilmektedir. Antiviral ilaçlar, doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kullanılmamalıdır.

Domuz Gribi'ne karşı etkinliği Dünya'da kanıtlanmış Immun44 tüm eczanelerden temin edebilirsiniz.